Черкаська область

Звернення голови райдержадміністрації Світлани Волошенюк з нагоди Дня пам'яті жертв політичних репресій та Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Шановні жителі Уманщини! У третю неділю травня ми вшановуємо світлу пам’ять жертв політичних репресій – людей, розстріляних комуністичним режимом без суду і без слідства, відправлених до таборів та заслань, позбавлених своїх громадянських прав.

На сьогодні на Уманщині реабілітовано понад 2 тисячі жертв репресій більшовицького окупаційного режиму, ледь не всі – посмертно. За архівними джерелами, в кожному селі Уманського району було репресовано десятки людей.
Загалом за період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено майже 200 тисяч осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів.
Схилімо голови і запалімо свічки за нашими земляками, які були приречені на смерть лише за те, що вони були українцями.

На жаль, це не єдиний злочин проти людства, вчинений тоталітарним режимом. 18 травня – траурний день для кримськотатарського народу. В цей день 1944 року радянська влада розпочала їх насильницьке виселення з історичної батьківщини – Криму. Жінок, дітей, інвалідів війни, ветеранів та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів і відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки.
Усього, згідно з офіційними даними, було депортовано понад 191 тисячу кримських татар,  майже кожен другий із них загинув під час або в перші роки після виселення.
Політичні репресії і нині продовжує так званий правонаступник СРСР – Російська Федерація. Сотні наших земляків перебувають у полоні агресора лише за прагнення бути вільною європейською нацією. Переслідування українців і кримських татар в анексованому Криму вже набуло форми масових політичних репресій.
Ціною власного життя наші воїни на сході країни попереджують повторення історії і боронять не лише Україну, а й увесь світ.

Я переконана, що пам'ять про національні трагедії нашої держави священна так само, як і про наші перемоги.
Вічна пам’ять безневинно загиблим, закатованим українцям!
Слава Героям, які живуть поруч з нами!

З повагою –
голова Уманської райдержадміністрації Світлана Волошенюк