ОБЕРЕЖНО АМІАК! ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ!

Аміак (NH3 безбарвний газ з характерним різким запахом і їдким смаком. Він майже у два рази легший від повітря.

За звичайних умов аміак легко зріджується під тиском, а при випаровуванні поглинає тепло – сильно охолоджується. Ця властивість використовується у промислових та побутових холодильниках на м'ясокомбінатах, молокозаводах, овочевих базах, тобто там, де є необхідність в охолодженій продукції. Крім того, він є сировиною багатьох хімічних виробництв. Аміак зберігається і транспортується у зрідженому стані.

Він один з найважливіших продуктів сучасної хімічної промисловості. Головною галуззю його застосування є виробництво нітратної кислоти і азотних добрив. Крім того, аміак використовують для виробництва багатьох інших хімічних продуктів. Останнім часом зріджений аміак і водний розчин аміаку стали широко застосовувати безпосередньо як азотне добриво.

При -33,35°С і звичайному тиску аміак скраплюється в безбарвну рідину, а при -77,75°С замерзає, перетворюючись у безбарвну кристалічну масу. Його зберігають і транспортують у рідкому стані в стальних балонах під тиском 6–7 атм.

Як рідина, аміак легший за воду, має меншу густину і при виході на повітря утворює слабкий дим. Вогне­небезпечний, створює вибухові суміші з повітрям, отруйний. Особливо небезпечний для очей.

У воді аміак розчиняється дуже добре:

- при 0°С і звичайному тиску в 1 об'ємі води розчиняється близько 1200 об'ємів NH3;

- при 20°С – 700 об'ємів NH3.

Концентрований розчин містить 25% NHі має густину 0,91 г/см³. Розчин аміаку у воді називають аміачною водою або нашатирним спиртом. Звичайний медичний нашатирний спирт містить 10% NH3. При нагріванні розчину аміак легко випаровується.

Гранично допустима концентрація аміаку така:

- поріг сприйняття – 0,035 мг/л;

- подразнення верхніх дихальних шляхів відзначається при концентрації 0,3 мг/л;

- подразнення очей – 0,5 мг/л;

- подразнення шкіри – 7,21 мг/л (з’являється червоність, пухирі);

- кашель задушливий – 1,25 мг/л;

- токсична доза при 1,5 мг/л протягом 1 години (50% персоналу може загинути від набряку легенів);

- концентрація – 3,5 мг/л протягом декількох хвилин призводить до смерті.

Ознаки отруєння:

- сильний кашель та задуха;

- різь в очах;

- порушення частоти пульса;

- почервоніння шкіри;

- подразливість на слизові оболонки та шкіряний покрив.

Дії при отруєнні аміаком:

- винесіть постраждалого на свіже повітря;

- шкіру, слизові та очі промити водою або 2 % -им розчином борної кислоти не менш ніж 15 хвилин;

- в очі закапайте по дві-три краплі 30-процентного альбуциду;

- в ніс – оливкову олію.

Дії під час передачі повідомлення ви знаходитесь вдома:

- з’ясуйте напрямок виходу із зони зараження;

- одягніть на себе засоби захисту органів дихання, ватно-марлеву пов’язку, рушник або іншу бавовняну тканину, складену в декілька раз, попередньо змочивши її 2 розчином лимонної чи оцтової кислоти або водою;

- допоможіть дітям, інвалідам, пристарілим в їх підготовці до захисту і евакуації;

- візьміть з собою найпростіші засоби захисту шкіри (плащі, накидки);

- виходьте із зони можливого зараження в напрямку, вказаному в повідомлені штабу цивільного захисту або перпендикулярно до напрямку вітру.

Засоби захисту :

- ізолюючий протигаз;

- фільтруючий протигаз марки КД;

- респіратор РПГ – 67 – КД;

- захистний одяг (гумові чоботи, рукавички)

З А П А М ’Я Т А Й Т Е!

- Своєчасна та правильно надана перша медична допомога врятує життя потерпілому від аміаку;

- Паніка тільки ускладнює обставини і може призвести до людських жертв та травматизму;

- При підозрі на ураження не допускайте ніяких фізичних навантажень, пийте якомога більше теплого молока, чаю і обов’язково зверніться до лікаря.