Уманська Районна Державна Адміністрація Черкаської області
Уманський район, Черкаська область

Освіта

Діяльність відділу освіти, молоді та спорту у 2019 році

 

Мережа. У 2019/2020 навчальному  році станом на 1 вересня мережа закладів освіти (без Паланської ОТГ) нараховувала:

  - 19 закладів загальної середньої освіти, з них 3 опорні школи (Бабанська, Ладижинська, Дмитрушківська) та 9 філій;

  - 20 закладів дошкільної освіти,

  - 2 заклади позашкільної освіти,

  - 2 школи-інтернати,

  - 1 Рижавський міжшкільний навчально-виробничий комбінат. 

З них: в Уманському районі:

- 13 закладів дошкільної освіти;

- 13 закладів загальної середньої освіти та 3 філії (Оксанинська, Ятранівська, Ропотуська), в яких навчається 1766 учнів.

У Дмитрушківській ОТГ:

- 2 заклади дошкільної освіти;

- 3 заклади загальної середньої освіти та  3 філії (Гереженівська, Гродзевська, Пугачівська), в яких навчається 652 учні.

У Ладижинській ОТГ:

- 5 закладів дошкільної освіти;

- 2 заклади загальної середньої освіти та  3 філії (Текучанська, Рижавська, Городницька), в яких навчається 631учень.

Юрківський НВК (Паланської ОТГ), в якому навчалося 149 учнів.

У новому 2019/2020 навчальному році в закладах освіти  району розпочали навчання 3106 учнів, об’єднані  в 250 класів. Вперше  сіли  за парти 305 першокласників, із них:

- в Уманському районі - 172;

- Дмитрушківській ОТГ - 60;

- Ладижинській ОТГ - 57;

- Юрківський НВК – 16.

Ладижинська та Дмитрушківська ОТГ делегували повноваження відділу освіти, молоді та спорту Уманської райдержадміністрації на обслуговування закладів загальної середньої  до 01.01.2020 року.

Із 01.01.2020 року мережа закладів освіти району становить: 13 закладів дошкільної освіти, 13 закладів загальної середньої освіти та 3 філії (Оксанинська, Ятранівська, Ропотуська), в яких навчається 1766 учнів. З них:

НВК І-ІІ ступенів – 3;

НВК І-ІІІ ступенів – 4;

ЗОШ І-ІІ ступенів – 1;

ЗОШ І-ІІІ ступенів – 5,  з них:  1 опорна школа;

3 філії.

У 2019/2020 навчальному році збережено мережу закладів позашкільної освіти. В районі діє два заклади: Центр дитячо-юнацької творчості та Дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки, в яких  виховується 1175 вихованців, що становить (38%).   З них:

- в Уманському районі 614 вихованців, що становить 37%,

- у Дмитрушківській ОТГ 201 вихованець, що становить 31%,

- у Ладижинській ОТГ 92 вихованці, що становить 15%,

- у Паланській ОТГ 268 вихованців, що становить 54%

У 4 закладах освіти (Черповодівська, Дмитрушківська, Ладижинська ЗОШ та Дубівський НВК) 11 дітей з особливими освітніми потребами здобувають освіту за інклюзивною формою навчання.

У 2018/2019  навчальному році Свідоцтво про базову загальну середню освіту отримали 267 випускників, із них 12 випускників  отримали свідоцтва з відзнакою, що становить 5%  від загальної кількості випускників 9-х класів.

Свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти отримали 192 випускників, з них:  звичайного зразка – 189 учнів, 3 учні – з  відзнакою (1,8% від загальної кількості випускників). За підсумками навчального року 3 випускники  підтвердили звання високого рівня та нагороджені срібними медалями «За успіхи у навчанні» (учні Родниківської, Сушківської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Дубівського НВК). 

 

Педагогічні кадри. У закладах освіти працює  1300 працівників,  з них  763 – педагогічних. Серед педагогів району: 1 «Заслужений вчитель України», 25 мають звання «Вчитель-методист», 40 – «Старший вчитель», 27 нагороджено значком «Відмінник освіти».

Освітній рівень учителів початкових класів становить 98%, а 5-11 класів - 97,8%. На одного працівника школи припадає 3 учнів, а на одного педагогічного працівника – 5.

Протягом 2019 року проведено атестацію вчителів на підставі рішення атестаційної комісії при відділі освіти, молоді та спорту райдержадміністрації від 08 квітня 2019 року, протокол № 2  проатестовано 42 вчителі.

Кількість працюючих пенсіонерів зменшилась проти минулого року і нараховує 79 осіб, що становить (12%) від загальної кількості педагогічних працівників, з них 19 (24%) працюють на неповне тижневе навантаження.

Педагогічні колективи закладів освіти поповнилися 4 молодими спеціалістами. Робота з молодими вчителями проводиться через наставництво та стажування, яке організоване в школах, за безпосереднім місцем роботи. Окрім того,  працює  районна школа молодого вчителя з усіх навчальних дисциплін.

План курсової перепідготовки виконано на 100%. Педагогічні працівники пройшли курсову підготовку при Черкаському ОІПОПП, Уманському державному педагогічному університеті ім. П.Г. Тичини та 25  вчителів початкових класів при Уманському РМК.

Проблема кадрового забезпечення закладів освіти тісно пов’язана із соціальним захистом педагогічних працівників. У районі ці питання вирішуються позитивно. Стабільно виплачується заробітна плата педагогічним працівникам (двічі на місяць). При наданні літніх відпусток педагогам повністю виплачені відпускні та кошти на оздоровлення (100%).

 

НУШ. Основні засади реформи шкільної освіти викладено в Концепції Нової Української школи. Із 02 вересня 2019 року організовано роботу 27 перших класів, у яких навчається 305 учнів за новим Державним стандартом. За науково-педагогічним проектом «Інтелект України» працює 3 класи (Родниківська, Дмитрушківська, Ладижинська ЗОШ).

Для надання якісних освітніх послуг у 2019/2020 навчальному  році для оснащення кабінетів, де навчатимуться першокласники виділено кошти в сумі 789,9 тис.грн. на умовах співфінансування з державним бюджетом 90/10 (з державного бюджету - 712,8 тис. грн. та з місцевого -  77,1тис. грн.), з них: на придбання дидактичних матеріалів – 220,3 тис. грн.; на придбання сучасних меблів (парт) – 230,2 тис. грн., на придбання комп’ютерного обладнання – 320,7 тис. грн.; на підвищення кваліфікації педагогічних працівників – 18,67 тис. грн. (державний бюджет).

 За рахунок залишку освітньої субвенції  придбано 18 телевізорів.

З метою створення сучасних умов для отримання якісної освіти в районі 2 заклади загальної середньої освіти забезпечено навчальними наборами робототехніки ЛЕГО (Родниківська та Бабанська ЗОШ).

 

Творча обдарованість. Одним із інструментів стимулювання творчого самовдосконалення     учнівської молоді  є підготовка та участь у Всеукраїнських олімпіадах з навчальних предметів, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України.

У 2018/2019 навчальному році проведено районний етап олімпіад із 16 навчальних предметів, у яких взяли участь 305 учнів із 27 закладів загальної середньої освіти. Призерами районного етапу визнано 72 учнів.

Найбільшу масовість проявили школярі в олімпіадах із української мови та літератури, математики, біології, англійської мови, найменшу – з хімії, астрономії, економіки, інформатики. Найбільш активними у районному етапі олімпіад були учні Бабанської, Родниківської, Косенівської, Дмитрушківської, Полянецької, Старобабанівської шкіл.

У 2019 році маємо 9 перемог в обласному етапі Всеукраїнських олімпіад (6 – третіх, 2 – других, 1– перше місце) Найбільшу кількість перемог  здобули учні Родниківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (англійська мова, українська мова та література, математика, біологія), Бабанської ЗОШ І-ІІІ ступенів (економіка, біологія, математика), Дмитрушківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (фізика), Юрківського НВК (українська мова та література).

Проте безрезультатними для наших учасників виявилися олімпіади з історії, правознавства, географії, хімії, екології, трудового навчання, інформатики, інформаційних технологій, німецької мови.

Невід’ємною частиною роботи з обдарованими та здібними учнями є  навчання у районній Малій академії наук учнівської молоді в цьому році  на обласному рівні маємо лише  1 перемогу, що свідчить про не досить високий рівень підготовки та неповністю використаний потенціал учасників.

За результатами участі здобувачів освіти в предметних олімпіадах, мовних конкурсах та в конкурсі-захисті робіт Малої академії наук на виконання районної програми підтримки і стимулювання талановитої молоді Уманщини на 2016-2020 роки одноразові грошові винагороди отримали 9 учнів, щомісячні стипендії з 1 вересня 2019 року встановлено 3 учням.

Відповідно до районної програми підтримки і стимулювання талановитої молоді Уманщини на 2016-2020 роки щорічно організовується конкурс «Учень року», який проводиться у трьох номінаціях: «Інтелект року», «Спортсмен року», «Творча особистість року».

Титул «Учень року – 2019»  вибороли: Ткаченко Ігор, учень 9 класу Бабанської ЗОШ І-ІІІ ступенів (номінація «Інтелект року»); Бурханов Володимир, учень 11 класу Бабанської ЗОШ І-ІІІ ступенів (номінація «Творча особистість року»); Марченко  Іван, учень 10 класу  Сушківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (номінація «Спортсмен року»); Радченко Валентин, учень 9 класу Дмитрушківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (номінація «Талант року»).

 

Шкільний автобус. Організація підвезення  учнів до закладів  освіти району є не менш важливим питанням щодо створення сприятливих умов для доступу  учнів   до    якісної   освіти   та   збереження   здоров'я.  Підвезення дітей, які проживають поза межею пішохідної доступності, здійснюється шкільними автобусами. У 2019/2020 навчальному році станом на 02.09.2019 підвіз учнів здійснювався 19 шкільними автобусами, які знаходяться на балансі відділу освіти, молоді та спорту, до 16 закладів освіти, із 33 населених пунктів, згідно закріплених за ними територій.

У минулому році підвіз учнів здійснювався 18 шкільними автобусами та 1 шкільним автобусом, що використовувався для підстраховки, вразі поломки будь-якого шкільного автобуса.

Враховуючи потреби, у 2019/2020 навчальному році організовано підвіз 797 учнів, що на 130 дітей більше, ніж у минулому році. У минулому році – 667 учнів.

У зв’язку з демографічною ситуацією та утворенням філій, збільшилася кількість маршрутів. У 2019/2020 навчальному році організовано 36 маршрутів до місця навчання учнів та у зворотному напрямку.

У минулому році підвіз здійснювався до 14 закладів освіти. У зв’язку з перерозподілом шкільних автобусів визначено нові графіки руху автобусів. Так розроблено графік підвозу учнів до Родниківської та Паланської ЗОШ.

На виконання обласної та районної програм «Шкільний автобус» у 2019 році за рахунок коштів місцевого та обласного бюджетів на умовах співфінансування 50/50 придбано 1 одиницю транспортної техніки, яку вручено в Дубівський НВК.

Сервісне обслуговування шкільних автобусів здійснюється на базі Рижавського МНВК.

На балансі відділу освіти молоді та спорту знаходиться 22 автобуси, з них:

- 7 АТАМАНІВ;

- 6 ЕТАЛОНІВ;

- 1 ГАЗЕЛЬ;

- 2 КАВЗа;

- 3 ПАЗа;

- 1 ЗІЛ (А 075/зіл-5301ЕО).

2 автобуси підлягають списанню КАВЗ та ІЧС («Черніговець»).

Станом на 01.01.2020 року заклади освіти Уманського району обслуговує 12 шкільних автобусів, Ладижинської ОТГ – 4; Дмитрушківської ОТГ – 2; Паланської ОТГ – 3 (2 автобуси, які обслуговувалися відділом освіти та 1 новий, придбаний за кошти Паланської ОТГ).

 

Виховна робота. У 2018/2019 навчальному році всі зусилля педагогічних колективів були спрямовані на підвищення рівня патріотизму молодого покоління шляхом оптимальної організації відповідної виховної роботи. На сьогодні кожна школа має свою чітку систему національно-патріотичного виховання та  стала  осередком становлення громадянина-патріота.

Особливе місце у системі роботи шкіл з національно-патріотичного виховання займає відзначення таких пам’ятних і ювілейних дат, як День пам’яті та примирення, День Конституції України, День Прапора, День Незалежності України, День захисника України, День Українського козацтва, День української писемності та мови, День пам’яті жертв Голодоморів, День Збройних сил України,  День Соборності України, День пам’яті Героїв Крут, День Героїв Небесної Сотні та ін. Саме під час заходів у рамках державних свят  відбувається формування в учнів національної самосвідомості, виховання любові до рідної землі, українського народу, шанобливого ставлення до його культури.

Проведено традиційний районний конкурс патріотичної пісні «У нашій пісні – наша сила», участь в якому взяли близько 180 дітей району. Зі сцени лунали пісні про красу рідного краю, про любов до України, про щирий український народ та про сумні події в сучасній історії України.

Фольклорний  ансамбль «Дзвіночки» організовано на базі  Косенівського НВК (керівник Головченко Ганна Іванівна). Цей колектив відомий не лише в Уманському районі, а й в Україні. Вихованці колективу третій рік поспіль є учасниками фольклорного фестивалю, який відбувається в місті Яремче, влітку діти брали участь у  Всеукраїнському дитячому конгресі «Зіркові канікули в світі талантів», що проходив у місті Одеса та привезли дипломи і подяки.

Такі зірочки сяють і в Старобабанівській школі – зразковий акробатичний колектив «Весела дітвора» (керівник Роговенко Наталя Володимирівна). У цьому році діти їздили на Міжнародний фестиваль до Болгарії, брали участь у фестивалі-конкурсі «Глобал-денс» місто Умань, у фестивалі «Штурм» місто Черкаси, відпочивали та брали участь у Міжнародному фестивалі в Єгипті.

Гарні результати показали: вокальний ансамбль «Зоряниця» Старобабанівської школи та  хоровий колектив «Радість» Дмитрушківської ЗОШ.  

15 березня 2019 року на базі Родниківської ЗОШ імені Т.Г.Шевченка проведено ІІ (районний) етап конкурсу «Мистецький дивокрай Уманщини». Для участі у фестивалі відібрано 41 концертний номер з 17 закладів загальної середньої освіти та районного Центру дитячої та юнацької творчості. Найбільшу кількість номерів представили Родниківська, Дмитрушківська, Старобабанівська та Полянецька ЗОШ І-ІІІ ступенів.

13 квітня 2019 року проведено районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), в якій взяли участь 8 закладів загальної середньої освіти із сіл: Іванівка, Краснопілка, Юрківка, Ладижинка, Дубова, Доброводи, Косенівка, Колодисте.

У 2019 році переможцями стали: рій «Гайдамаки» Іванівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (І місце); рій імені Івана Богуна Доброводівського НВК (ІІ місце); рій «Стрільці» Косенівського НВК (ІІІ місце).

Для  185 учнів-випускників із 17 закладів загальної середньої освіти з 22 по 24 квітня організовано та проведено навчально-польові збори. Під час зборів, 22 та 23 квітня, учні відвідали військову частину А 1588, яка розташована в селі Розсішки  та для них  організовано стрільби (село Старі Бабани) згідно з планом роботи Уманського об’єднаного міського військового комісаріату.  

 

Діяльність Районного центру культури і дозвілля. Із 01.11.2019 року відповідно до розпорядження Уманської районної державної адміністрації ліквідовано сектор культури та приєднано до відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації районний центр культури і дозвілля та Районну центральну бібліотеку.

 В Уманському  районі організовано роботу 31 клубної  установи, з них:

 • 18 сільських Будинків культури,
 • 13 сільських клубів,
 • районний центр культури і дозвілля.

Станом на 01.01.2020 року 7 СБК та 1 СК відійшли до Паланської ОТГ, 5 СБК та 2 СК відійшли до Ладижинської ОТГ, 4 СБК та 2 СК відійшли до Дмитрушківської ОТГ. В Уманському районі залишилося діючих 17 СБК,  13 сільських клубів та районний центр культури і дозвілля.

У  районі діє 186 клубних формувань,   учасників -1489,  Гуртків художньої самодіяльності – 190, в них  учасників 1520, діє - 4 любительських об’єднань та клубів за інтересами. В них 40 учасників.

  Вакансія клубних установ:  Вільшанка, Доброводи, Дубова, Оксанина, Косенівка, Коржова Слобідка.

                     

Фізична культура і спорт. Основною метою роботи відділу освіти, молоді та спорту в галузі спорту  є створення якісних умов для занять фізичною культурою і спортом за місцем проживання та навчання сільської молоді.

Для проведення занять з фізичної культури у школах району функціонує  5 стадіонів, 23 спортивних зали, 13 футбольних полів та 15 спортивних майданчиків. У закладах освіти сіл Родниківка, Бабанка діють  сучасні багатофункціональні спортивні майданчики, на яких розміщено гімнастичне містечко, тренажерне обладнання, волейбольний та  баскетбольний майданчики, поле для гри в міні-футбол.

У  школах району працювали спортивні гуртки і секції з 10 видів спорту, в яких займалося 802 учні 1-11 класів.

Учні учасники обласних та всеукраїнських  спортивно-масових заходів та змагань з різних видів спорту. Як результат:

- ІІІ місце у 25 обласних комплексних навчально-виховних заходах з настільного тенісу серед школярів;

- ІІІ місце у 25 обласних комплексних навчально-виховних заходах з футболу серед дівчат;

 У 25 обласних комплексних навчально-виховних заходах по настільному тенісу серед школярів  ІІ місце отримала Аркуша Альона та ІІІ місце –  Сушкета Вікторія.

У районі організовано та проведено 26 навчально-виховні заходи  з 13 видів спорту, в яких взяли участь 1020 учнів. В підсумку цих змагань  І  місце  за Собківським НВК, ІІ місце  здобула Іванівська  ЗОШ, ІІІ місце  Паланська ЗОШ. З урахуваням участі в обласних змаганнях  І місце посіла  Іванівська ЗОШ, ІІ місце – Собківський НВК, ІІІ місце – Паланська ЗОШ. Змагання відбувалися у ЗЗСО, на спортивних площадках і полях району, а також в спортивній залі Уманського національного університету садівництва.

Кращими вчителями району є Роговенко Наталія Володимирівна (Старобабанівська ЗОШ), Аркуша Анатолій Олексійович (Собківський НВК), Баланюк  Артем Анатолійович (Родниківська ЗОШ), Кольба Микола Олександрович (Дубівський НВК), Сушкета Володимир Мусійович (Іванівська ЗОШ), Подолян Василь Олександрович (Колодистенська ЗОШ).

З метою популяризації футболу тривалий час діє громадська організація «Федерація футболу Уманщини», за сприяння якої в районі на високому організаційному рівні проходять змагання з футболу. Так, у поточному році «Федерація футболу Уманщини», зайняла І місце з розвитку футболу в Черкаській області.

Традиційним стало проведення Кубку з волейболу імені І.Д. Черняховського. Цього року команди зустрічались 16 лютого у стінах Родниківської школи. Володарем кубку стала команда с. Іванівка, ІІ місце – с. Паланка, ІІІ – с. Собківка.

У квітні гідно представила район команда Уманського району у змаганнях з волейболу серед депутатів всіх рівнів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування на Кубок голови Черкаської обласної державної адміністрації, здобувши блискучу перемогу і ставши першими володарями Кубку голови Черкаської обласної державної адміністрації.

25 травня команда депутатів району взяла участь в Обласній спартакіаді серед депутатів усіх рівнів у м. Городище. Результати командні:   І місце з волейболу, ІХ – футзал; особисті: теніс – І місце (Сушкета Володимир), ІІІ (Бабій Віра); шашки – І місце (Шмалій Світлана). Загальнокомандне – І місце.

У червні депутати району у складі збірної області взяли участь у Всеукраїнській спартакіаді серед депутатів усіх рівнів у м. Чорноморськ. Набравши 366 очок, команда посіла VI місце.

З метою популяризації волейболу серед населення та залучення до занять спортом проведено чемпіонат району з волейболу серед чоловіків (березень-квітень).  І місце здобула команда с. Кочубіївка, ІІ – с. Іванівка,    ІІІ – с. Паланка. Аналогічний чемпіонат організовано і проведено серед жіночих команд (травень-вересень). Переможцем визнано команду с. Іванівка, ІІ місце за командою с. Родниківка, ІІІ – с. Собківка.

У листопаді 2019 року фінішувала ХХІІІ спартакіада працівників освіти.  Чемпіоном стала команда Іванівської ЗОШ, ІІ місце – Собківський НВК, ІІІ місце – Полянецька ЗОШ.

 

Основні  здобутки відділу освіти, молоді та спорту впродовж 2019 року:

 • придбано шкільний автобус для учнів Дубівського НВК;
 • функціонує три опорні заклади освіти та дев’ять філій;
 • створено новий навчальний  простір та   освітнє середовище для учнів 1 класу  Нової української школи;
 • придбано 7 кабінетів, з них:  кабінет інформатики, кабінет «Захисту Вітчизни» на умовах співфінансування (державний, місцевий бюджет) 10/90% на суму 398.780 тис. грн,  шаховий кабінет на умовах співфінансування (державний, місцевий бюджет) – 20/80% на суму 100 тис. грн, кабінети біології, хімії, фізики на умовах співфінансування (державний, місцевий бюджет) 10/90% на суму  405.478 тис. грн, інтегрований кабінет біології та географії (кошти в сумі 225,0 тис. грн виділено з місцевого бюджету);
 • придбано матеріали для оснащення кабінетів природничих дисциплін на суму – 624,0 тис. грн;
 • всі діти охоплені дошкільною освітою;

-   зроблено капітальний ремонт спортивної зали, харчоблоку, санвузлів на першому поверсі загальноосвітньої школи смт Бабанка (вул. Соборна, 3)  на суму 3.736,153 тис. грн;

 •  учнів початкових класів та дітей пільгових категорій охоплено безкоштовним гарячим харчуванням;
 • розпочала свою діяльність Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр»;
 • замінено котел на твердому паливі, облаштовано внутрішній туалет в Доброводівському НВК;
 • забезпечено заклади освіти швидкісним Інтернетом (сума – 162 тис. грн – Уманський район, Дмитрушківська та Ладижинська ОТГ – 18 тис. грн).

Пріоритетні напрямки роботи відділу освіти, молоді та спорту на 2020 рік:

 • впровадження в дію закону України «Про повну загальну середню освіту»;
 • приведення мережі освітніх закладів  у відповідність до потреб населення, створення  та модернізація опорних закладів освіти;
 • виконання програми «Шкільний автобус» (придбання на умовах співфінансування (50/50) 2 одиниць транспортної техніки);
 • ремонт харчоблоку  Доброводівського НВК;
 • придбання кабінету інформатики на умовах співфінансування (державний, місцевий бюджет) – 10/90,  шахового кабінету на умовах співфінансування (державний, місцевий бюджет) – 20/80%, кабінетів біології, хімії, фізики на умовах співфінансування (державний, місцевий бюджет) – 10/90%, кабінету ЛЕГО та лінгафонного кабінету;

   -   підтримка інклюзивної освіти;

 • оновлення навчального простору  закладів для учнів 1 класу  Нової української школи;
 • переведення газових котелень на альтернативне паливо;
 • розширення й створення спортивної інфраструктури в населених пунктах району, розвиток олімпійських видів спорту, збільшення фінансування спортивної галузі;
 • приведення мережі клубних закладів  у відповідність до потреб населення  та їхня модернізація;
 • покращення стану пожежної та техногенної безпеки в закладах освіти району;
 • впровадження якісного безпечного харчування в закладах освіти району за системою НАСРР.