Відділ агропромислового розвитку, екології та взаємодії з органами місцевого самоврядування інформує
Станом на 01.01.2025 набрала чинності стаття 34 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», якою регламентовано, що м'ясо свіже, отримане в результаті забою не на бійні, яка має експлуатаційний дозвіл, може використовуватися лише:
для власного споживання;
для продажу на агропродовольчих ринках у межах 50 кілометрів від місця забою або у межах області.
Заборона продажу продуктів, отриманих від подвірного забою тварин:
- забій тварин без ветеринарного документа, що засвідчує їх здоров’я;
- забій свійських копитних тварин, диких ссавців, вирощених на фермі (крім зайцеподібних), свійської птиці та кролів не на бойні з експлуатаційним дозволом.
Винятки:
забій до трьох голів свійських парнокопитних або інших копитних тварин на тиждень;
забій до п’яти голів свійської птиці чи кролів на день.
Обидва випадки вимагають передзабійного та післязабійного огляду, проведеного державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром.
Які документи повинні мати при собі оператори ринку:
єдиний документ – товарно-транспортна накладна, яка повинна містити відомості про:
ідентифікацію тварин;
зв’язок між тушами, напівтушами, четвертинами або іншими частинами м’яса і твариною чи групою тварин.
Згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.04.2024 № 1279 «Про затвердження Гігієнічних вимог до агропродовольчих ринків», пунктом 2 розділу V якого визначено, що цілі туші або частини туш, м'ясо, субпродукти парнокопитних тварин можуть реалізовуватися на агропромислових ринках за умови, якщо вони отримані від ідентифікованих сільськогосподарських тварин відповідно до вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин;
Відповідно до статті 4 Закону України «Про особисте селянське господарство» та наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.04.2017 №572 «Про затвердження Порядку обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами» регламентується здійснення обліку особистих селянських господарств органами місцевого самоврядування;
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.12.2017 №639 «Про затвердження порядку ідентифікації та реєстрації свиней» регламентовано порядок ідентифікації свиней, як юридичними так і фізичними особами;
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.12.2017 № 642 «Про затвердження Порядку ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби та Порядку оформлення і видачі паспорта великої рогатої худоби» необхідно обов’язково здійснити реєстрацію господарства фізичної особи на підставі даних реєстраційної картки великої рогатої худоби, яка є формою замовлення для проведення ідентифікації та реєстрації тварин;
Згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.01.2004 № 4 «Про затвердження Ветеринарно-санітарних правил для боєнь, забійно-санітарних пунктів господарств та подвірного забою тварин» при використанні продуктів забою для власного споживання, реалізації в межах області та 50 км зоні від місця забою допускається подвірний забій під наглядом спеціаліста державної лікарні ветеринарної медицини за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром.
Забороняється забій худоби у невідведених місцях (лісосмугах, тваринницьких приміщеннях, біля водойм). Забійник повинен мати особисту медичну книжку та проходити медичний огляд відповідно наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.07.2002 № 280 «Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб», інструменти для забою, термометр для вимірювання температури тіла тварини перед забоєм, санітарний одяг, журнал, у якому робить запис щодо дати забою, прізвище власника та місця проживання, номеру ветеринарної довідки. Забій проводиться за наявності у власника ветеринарної довідки виданої спеціалістом державної лікарні ветеринарної медицини, яка дійсна три доби.
Для реалізації м’яса на ринку та проведення ветсанекспертизи і клеймування необхідно мати довідку про передзабійний ветеринарний огляд та епізоотичне благополуччя території.
Отже, процедура ідентифікації тварин дає право власнику реалізувати молоко та м’ясо тварини, а її метою є створення системи постійного контролю за станом здоров’я тварин та походженням тваринницької продукції на всіх етапах обігу – від її виробництва до реалізації.
Наголошуємо на тому, що власник незареєстрованої тварини без ідентифікаційних документів не може реалізувати молоко та м’ясо, не може отримати ветеринарний дозвіл на переміщення тварин на забій, продаж, участь у виставці тощо.