Служба у справах дітей

Діти – це наше майбутнє, а від того, як держава турбується про нинішнє покоління, захищає права та інтереси дітей вже сьогодні,  залежить яку освіту  здобудуть  діти  і чи виростуть гідними громадянами України, адже від них буде залежати авторитет держави України.

Служба у справах дітей райдержадміністрації (надалі – служба) є одним з важливих суб’єктів, які відповідають у районі за формування та реалізацію єдиної державної політики у сфері соціального захисту дитинства, здійснення заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей шляхом взаємодії та тісній співпраці з правоохоронними органами, відділом освіти, молоді та спорту, загальноосвітніми та дошкільними навчальними закладами району та іншими структурними підрозділами райдержадміністрації.

Служба здійснює свою діяльність на підставі Законів України "Про органи та служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про охорону дитинства" та інших законодавчих та підзаконних актів.

У складі служби функціонує два відділи: з питань опіки, піклування та усиновлення та захисту дітей. Штатна чисельність служби нараховує 8 осіб.                                                                                                                                   

З метою забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав дітей, організації результативної роботи щодо запобігання соціальному сирітству, запобігання бездоглядності, безпритульності та профілактики правопорушень серед неповнолітніх, сприяння забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток спеціалістами служби у справах дітей проводилась відповідна змістовна системна робота за наступними напрямками.

Соціально-правовий захист дітей, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування

З метою сприяння забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток працює Комісія райдержадміністрації з питань захисту прав дитини. За 2020 рік проведено 8 засідань, на яких розглянуто та позитивно вирішено 68 питань. Підготовлено 125 проєктів розпоряджень, 11 висновків органу опіки та піклування. За 2021 рік проведено 5 засідань, на яких розглянуто та вирішено 49 питань, підготовлено 30 проєктів розпоряджень, 17 висновків органу опіки та піклування.

Постійно поновлюється Єдина інформаційно-аналітична система "Діти" (ЄІАС "Діти") з метою надання комплексної соціальної допомоги дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та дітям, які опинились у складних життєвих обставинах. Служба здійснює постійний контроль за повнотою внесення і своєчасним поповненням інформації в ЄІАС "Діти".

Так, станом на 01.05.2021 на первинному обліку служби у справах дітей Уманської райдержадміністрації перебуває 178 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (Бабанська ТГ-18, Ладижинська ТГ- 21 Паланська ТГ-43 Дмитрушківська ТГ-37; Баштечківська ТГ-7; Маньківська ТГ-52). З них під опікою, піклуванням – 128 дітей, в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу – 40 дітей, у  державних закладах – 10 дітей. Всього сімейними формами виховання охоплено 168 дітей даної категорії, що становить 95,6 % від загальної кількості дітей, які перебувають на первинному обліку служби. На всіх дітей заведені та укомплектовані особові справи.

Службою двічі на рік проводяться обстеження житлово-побутових умов проживання дітей, здійснюється контроль за станом їхнього здоров’я та розвитку, відвідування навчальних закладів.

Протягом 2020 року усиновлено 4 дітей громадянами України (3 - з державних закладів), а протягом 2021 – 1 дитина, ще одна справа щодо усиновлення перебуває на розгляді у суді.

Сформована база потенційних кандидатів в усиновителі, яка налічує – 1 подружню пару. Протягом 2020 року з обліку усиновителів знято 2 подружні пари (у зв’язку з усиновленням дітей).

З метою допомоги дітям, які втратили піклування біологічних батьків, захисту їх прав щодо проживання у сім'ї, у районі функціонує 4 дитячі будинки сімейного типу та 4 прийомні сім’ї на вихованні в яких перебуває 41 дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомними батьками та батьками - вихователями створено належні умови для повноцінного виховання, проживання та гармонійного розвитку. У сім’ях панує взаємодовіра та взаємоповага. Сім’ї регулярно отримують державну соціальну допомогу та використовують її за призначенням: діти мають хороше харчування, в достатній кількості забезпечені одягом, взуттям, шкільним приладдям, відвідують різноманітні гуртки, відпочивають на морі та на річці Південний Буг.

Управлінням соціального захисту населення систематично ведуться нарахування та виплата грошового забезпечення дітям-сиротам та батькам-вихователям за надання соціальних послуг у дитячому будинку сімейного типу за принципом "гроші ходять за дитиною".

100% здійснено обстеження житлово-побутових умов дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою, піклуванням, в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу. Складено відповідні акти.

Протягом зазначеного періоду, з метою захисту законних прав та інтересів дітей, протягом 2020 року спеціалісти служби брали участь у 129 судових засіданнях в Уманському міськрайонному суді, а протягом 2021 року – у 56 судових засіданнях. Зокрема,

  • засідання по врегулюванню відносин між батьками;
  • засідання по справі усиновлення дитини;
  • засідань по справам позбавлення батьківських прав батьків;
  • судових засідань по справам скоєння кримінальних правопорушень неповнолітніми.

Захист житлових та майнових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування

Відповідно до ст.46 Житлового Кодексу України, станом на 31.12.2020 на квартирному обліку перебуває 20 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб, з їх числа віком від 18 до 23 років. Протягом зазначеного періоду на квартирний облік поставлено 2 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2021 році придбали житло для 1 особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З метою захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, над майном та житлом, яке належить неповнолітнім на праві власності, призначається опікун для здійснення нагляду за ним до повноліття дітей. Контроль за станом утримання житла та майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснює служба у справах дітей.

Профілактичні рейди

Відповідно до статті 4 розділу II Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" службою у справах дітей за звітний період проведено 5 перевірок загальноосвітніх шкіл району, 2 перевірки інтернатних закладів, які розташовані на території району з метою організації загальноосвітніми закладами роботи у напрямку профілактики правопорушень та злочинності серед неповнолітніх, роботи з дітьми, які опинились в складних життєвих обставинах, та стану утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З метою зміцнення правопорядку серед неповнолітніх, соціального захисту дітей та підлітків, які залишилися без батьківського піклування, проведено 13 профілактичних рейдів "Діти вулиці".

Службою вживаються всі необхідні заходи щодо вчасного вирішення питання про повернення у родину дітей, які перебувають у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей.

 

Проведення правової та профілактично-виховної роботи серед дітей

Для створення системи профілактики правопорушень серед дітей щоквартально проводяться звірки служби у справах дітей з ювенальною превенцією та дільничними інспекторами поліції щодо обліку неблагополучних сімей, підлітків схильних до вчинення правопорушень і злочинів. Проводиться взаємоінформування.

У превентивному вихованні неповнолітніх для працівників служби у справах дітей, інших структурних підрозділів райдержадміністрації, працівників правоохоронних органів, важливими є залучення до виховного процесу органів місцевого самоврядування за участю громадськості, зокрема, батьків дітей; учнівського самоврядування, а також, тісної взаємодії школи, сім’ї та громадськості. Адже, постійна співпраця освітнього закладу з батьками, іншими суспільними виховними інститутами забезпечує стійкість і стабільність навчально-виховного процесу, сприяє усуненню психолого-педагогічних порушень соціальної адаптації неповнолітніх. З цією метою, службою у справах дітей здійснюються перевірки у навчальних закладах району (5) та у старостинських округах сільських рад (4) з питань соціально-правового захисту дітей, стану виховної роботи з дітьми у навчальних закладах, за місцем їх проживання.

Запобіжні заходи щодо злочинності неповнолітніх здійснюються службою у справах дітей за участю працівників правоохоронних органів (старшого інспектора з ювенальної превенції, дільничних інспекторів), використовуючи превентивні можливості закону і, насамперед, забезпечуючи невідворотність покарання за кримінальні та адміністративні діяння.

Завдання служби у справах дітей - захищати дітей, які мають конфлікт із законом, вивчити умови та причини, які підштовхнули дитину до скоєння злочину. Протягом 2020 року працівниками служби у 19 судових засіданнях було захищено інтереси 5 дітей, які перебувають у конфлікті із законом, а у 2021 у 8 судових засіданнях 2 дітей.

Крім того, з метою попередження безпритульності та бездоглядності, правопорушень та злочинності, вироблення свідомої дисципліни серед неповнолітніх, службою у справах дітей за звітний період було проведено 5 правових лекторіїв на базі загальноосвітніх навчальних закладів району щодо профілактики злочинності серед неповнолітніх та ведення здорового способу життя. Проведено засідання круглого столу серед учнів на тему: "Попередження виникнення ВІЛ-інфекції, випадків СНІД та смертей від СНІД серед дітей та підлітків"; засідання спільної наради з керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, Ювенальної превенції щодо захисту дітей від жорстокого поводження та кіберзлочинів. Також надаються роз’яснення про права дитини і обов’язки батьків відповідно до Законів України "Про охорону дитинства", "Про освіту" та "Про попередження насильства в сім’ї", Сімейного та Кримінального кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення тощо.

Особлива увага приділяється залученню до активних форм зайнятості дітей, які потребують підвищеної уваги держави. Так, гуртковою та спортивно-оздоровчою роботою охоплено усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти з багатодітних родин, діти, які опинились в складних життєвих обставинах шкільного віку. Проводиться робота за місцем проживання з такими дітьми та підлітками і їх батьками.

 

Проведення профілактичної роботи з дітьми, які перебувають у конфлікті з законом

Загалом, під профілактикою правопорушень розуміють діяльність державних органів і громадськості, що має системний характер як за комплексом заходів, так і за колом суб'єктів, які її здійснюють, спрямовану на недопущення виникнення, усунення, послаблення або нейтралізацію причин та умов злочинності, окремих її видів та конкретного злочину.

Тому, одним із завдань, покладених на Службу, є робота з профілактики правопорушень у дитячому середовищі, що, зокрема, передбачено Законом України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Враховуючи складність і багатогранність дитячої злочинності, для запровадження дієвого механізму профілактики цього явища на рівні району розроблено превентивні заходи, на виконання яких працівники служби у справах дітей працюють у межах своєї компетенції, залучаючи працівників правоохоронних органів та навчальні, медичні заклади району.

Працівники служби у справах дітей працюють і з батьками дітей, проводяться профілактичні бесіди, направляються клопотання про притягнення до адміністративної відповідальності.

В цілому спостерігається позитивна динаміка щодо зниження кількості випадків скоєння дітьми правопорушень, згідно яких неповнолітні обвинувачуються у скоєнні злочину.

Значна увага в роботі приділяється профілактиці шкідливих звичок в підлітковому середовищі. Служба у справах дітей райдержадміністрації здійснює контроль за виконанням законодавства України, спрямованого на профілактику пияцтва і наркоманії серед дітей.

Крім того, проводяться тематичні семінари, бесіди та лекційно-тренінгові заняття для батьків та учнів різних вікових груп щодо профілактики правопорушень серед дітей, розповсюдження наркотичних засобів і психотропних речовин, профілактики ВІЛ/СНІДу серед учнів навчальних закладів району.

 

Проведення профілактично-роз’яснювальної роботи з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах та їх батьками

Одним із основних напрямків роботи служби у справах дітей райдержадміністрації є робота з виявлення дітей, які опинились у складних життєвих обставинах та проведення відповідної профілактичної роботи з ними. Так, на обліку служби у справах дітей перебуває 15 дітей з категорії тих, що опинилися у складних життєвих обставинах, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов'язків. З метою з’ясування причин неблагополуччя сімей, пошуків шляхів їх усунення та покращення ситуації в родині, спеціалістами служби систематично проводиться робота з раннього виявлення, обліку сімей з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Для збереження біологічної родини, підтримки сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та захисту прав дітей у таких сім’ях, проводяться заходи, що сприяють формуванню сімейних цінностей, підвищують культуру сімейних стосунків і відповідальність батьків за виконання своїх обов’язків. З цією метою, здійснюються обстеження умов проживання дітей у сім’ях, проводяться індивідуальні бесіди з батьками і дітьми, спеціалісти служби беруть участь у загальношкільних батьківських зборах та лекціях для учнів тощо.

Слід відмітити, що упродовж кількох років наполеглива цілеспрямована робота спеціалістів служби у справах дітей, координуючи свою діяльність із залученням працівників управління соціального захисту населення, відділу освіти, охорони здоров'я, культури, спорту та туризму райдержадміністрації, закладів охорони здоров’я, інспекторів районного відділу поліції, працюючи з сім’ями, які потрапили у складні життєві обставини, принесла позитивні результати. Так, упродовж звітного періоду:

  • протягом 2020 року за рішенням комісії райдержадміністрації з питань захисту прав дитини, 11 дітей, які потрапили у складні життєві обставини із 4 сімей знято з обліку служби у зв’язку з тим, що у родині налагодилися стосунки та умови проживання.

Для здійснення превентивного впливу на батьків, які неналежно виконують батьківські обов’язки, проводяться систематичні перевірки умов утримання та виховання дітей у цих родинах. Зокрема, у звітному періоді: обстежено 97 сімей, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. За підсумками проведеної роботи 57 батьків попереджено, відносно 39 направлено клопотання до поліції про притягнення до відповідальності, 29 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення прав дітей.

У разі порушення прав дітей, як крайні заходи впливу, вирішується питання:

  • про притягнення до адміністративної відповідальності батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків (29 осіб притягнуто до відповідальності за ст. 184 КУпАП);
  • про доцільність позбавлення батьків батьківських прав (протягом 2020 року за рішенням Уманського міськрайонного суду 6 батьків позбавлені батьківських прав/ відповідно 7 дітей позбавлені батьківського піклування);
  • про влаштування дітей до комунального закладу "Обласний міжрегіональний центр соціально–психологічної реабілітації дітей у м.Умані Черкаської обласної ради" (29 дітей, які потрапили у складні життєві обставини) та до дитячого відділення Уманської центральної районної лікарні – 14 дітей.

Так, як одним із основних завдань роботи служби у справах дітей по роботі з сім’ями, де батьки ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків та ведуть асоціальний спосіб життя, залишається збереження біологічної сім’ї, недопущення вилучення дітей з родини, відновлення її функціональної спроможності щодо виховання дітей. Тому, службою вжито всі необхідні заходи щодо вчасного вирішення питання про повернення дітей у родину батьків. Позитивним є той результат, що упродовж 2020 року було повернено 19 дітей у родину батьків та 5 – за місцем навчання, а у 2021 - у родину батьків повернуто 3 дітей.

Звернення громадян

Службою у справах дітей проводиться постійна робота щодо всебічного, об’єктивного розгляду звернень громадян, які зверталися до служби.

Аналіз звернення жителів району до служби у справах дітей упродовж 2020-2021 року свідчить про те, що із 130 звернень, що надійшли до служби:

26 з питань щодо продовження навчання, перенавчання чи зміна місця навчання; 21 - повернення дітей з центру СПРД; по 29 - щодо попередження правопорушень та встановлення опіки; 17 - щодо доцільності позбавлення батьківських прав; 7 - участь одного з батьків у вихованні; 2 - визначення днів та часу зустрічі одного з батьків; 3 - про надання дозволу на зняття з обліку СЖО та 40 звернень з інших питань, що відносяться до компетенції роботи служби у справах дітей.

З метою здійснення соціального захисту прав та інтересів дітей, які потребують прийняття відповідних рішень, розглядаються на засіданні комісії райдержадміністрації з питань захисту прав дитини під керівництвом голови райдержадміністрації, голови органу опіки та піклування району. Підготовлені матеріали детально вивчаються працівниками служби у справах дітей, готується повний пакет документів, згідно до чинного законодавства, для їх розгляду. У ході обговорення висунутого на порядок денний питання, заслуховуються заявники, відповідачі та запрошені, враховується думка членів комісії.

 

На захисті прав дітей

Кожен член суспільства має права. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона також має свої права.

Щосереди начальник служби у справах дітей Уманської райдержадміністрації Олена Камінська проводить наради з начальниками новостворених служб у справах дітей Уманського району.

В ході круглого столу обговорюється та аналізується:

  • роль, завдання та функцій служб у справах дітей;
  • забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах;
  • діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини;
  • координація і взаємодія зі структурами, дотичними до охорони дитинства.

Служба у справах дітей райдержадміністрації буде і в подальшому систематично здійснювати заходи щодо методичного супроводу служб у справах дітей територіальних громад району, забезпечувати організацію навчальних заходів для надання необхідних знань та сприяти їм у наданні якісних послуг у сфері захисту прав дітей мешканцям територіальних громад.

Фото без опису

Фото без опису

Попереджуємо жорстоке поводження щодо дітей-сиріт

2 грудня служба у справах дітей Уманської райдержадміністрації із залученням інспекторів сектору ювенальної превенції УРУП ГУНП Голоднюка Ю.В. та Роздобудько Г.О., в рамках щорічної Всеукраїнської акції „16 днів проти насильства“, провели зустріч із начальниками служб у справах дітей Уманського району. Мета – інформування родин про недопущення насильства та жорстокого поводження щодо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів, сім’ях, що потрапили в складні життєві обставини, підвищення рівня їх обізнаності із зазначених проблем та формування свідомості щодо нетерпимого ставлення до будь-яких проявів насильства. 

Також обговорили проблемні питання та труднощі, що виникають у процесі влаштування дітей під опіку, контролі за умовами проживання дітей, що потрапили в складні життєві обставини, у вихованні та розвитку дітей, та шляхи їх вирішення.

Проведені практичні вправи з метою профілактики та недопущення домашнього насильства та булінгу, розглянуто види булінгу, його учасників, наслідки та покарання.

Фото без опису

15 Лютого, 2024 р., 15:08
15.02.2024 за дорученням голови Уманської районної державної адміністрації Ігоря Миклащука, начальником служби у справах дітей Оленою Камінською проведено нараду спільно з начальниками міських, селищних, сільських служб у справах дітей та старшим інспектором СЮП РУП ГУНП капітаном поліції Юрієм Голоднюком.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь