Гідрометеорологічні умови січня 2018 р. та їх вплив на діяльність галузей економіки в Уманському районі
Січень 2018 року на Уманщині в цілому видався теплим та з надмірною кількістю опадів.
При цьому погода була нестійкою. Відмічались 3 періоди теплої та дуже теплої погоди, які чергувались з 2 періодами холодної, в окремі дні дуже холодної погоди. Найбільш тепло було на початку та в кінці місяця, коли середньодобова температура була позитивною та вищою за норму на 2-6º.Найбільш холодно було 24-26.01 коли середньодобова температура становила 12-12.5º морозу, що нижче від норми на 8º.
В період 17-19.01 активні південні циклони засипали високим шаром снігу Умань та Уманський район. Проте, в останні дні місяця під впливом відлиги й туманів сніг майже зійшов з полів.
Температура. Середня температура повітря за місяць становила 3° морозу, що на 3° вище кліматичної норми.
Максимальна температура повітря, в найтепліший день місяця 7.01 і 30.01 підвищувалась до 7-8 тепла. Поверхня ґрунту 7.01 прогрівалась до 9°.
Мінімальна температура повітря, в найбільш холодну ніч місяця 25.01 знижувалась до 20° морозу. Поверхня снігового покриву охолоджувалась до28° морозу.
Опади, спостерігались переважно у вигляді снігу. Їх загальна кількість за місяць становила 58,4 мм, що відповідає 124 % місячної норми. Добовий максимум опадів 18.01 становив 43,6 мм (93% від місячної норми).
Сніговий покрив, що сформувався 13 січня стійко залягав здебільшого до кінця місяця, однак його висота змінювалась. Найбільша висота за снігомірною рейкою на метеомайданчику відмічалась 19.01 - 48 см.
Грунт з кінця першої декади до кінця місяця був мерзлий. На кінець місяця глибина промерзання становила 11 см.
Середня місячна відносна вологість повітря була високою і становила 85 %.
Вітер. Максимальна швидкість вітру впродовж 2-ох останніх днів посилювалась до небезпечних значень і становила 16 м/с. В решту днів максимальна швидкість вітру не перевищувала 9 м/с.
Небезпечні та стихійні явища
З небезпечних явищ у січні були зафіксовані:
- пориви вітру до 16 м/с, впродовж 2-ох днів;
- погіршення видимості до 200-500 м, впродовж 8-ти днів;
- сильний снігопад впродовж 2-ох днів;
- ожеледиця на дорогах впродовж 4-ох днів.
В періоди днів з небезпечними та стихійними явищами ускладнювались роботи комунальних служб та всіх галузей економіки. В решту часу погодні умови місяця були сприятливими для функціонування всіх галузей економіки.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Упродовж січня посіви озимих культур знаходились у стані спокою. Загрозливих явищ для їх перезимівлі не виникало.
В період посилення морозів та найбільш низьких температур повітря до 20º морозу,сніговий покрив висотою 34 см надійно захищав грунт від охолодження, а посіви від вимерзання. Тому мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння озимих культур нижче 4º морозу не опускалась. Така температура була значно вищою критичної температури вимерзання.
Не дивлячись на значну товщу пухкого снігу, його поступове ущільнення, що тривало з початку третьої декади, сприяло повільному таненню, а слабка цементація грунту доброму поглинанню вологи.
У період 24-26 січня в Умані та районі склалися малосприятливі умови для плодових насаджень та виноградників. Зниження мінімальної температури повітря до мінус 20º могло призвести до пошкодження бруньок абрикос, персиків, лози винограду, перш за все не районованих сортів.
На початку лютого будуть взяті зразки плодових для відрощування.
За інформацією Метеорологічної станції Умань