Дотримання охоронних зон електричних мереж
Інспекція Держенергонагляду у Черкаській області звертає увагу на питання дотримання вимог «Правил охорони електричних мереж», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 №209 (далі - Правила).
Правила запроваджуються з метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму і використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж. Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.
Згідно з нормами статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» та ГКД 34.20.507-2003 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила», затвердженого наказом Мінпаливенерго України від 13.06.2003 №296, електропередавальна організація зобов’язана забезпечувати технічно справний та безпечний стан електричних мереж, а також надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензії та договорів.
Згідно з вимогами статті 24 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» (далі – Закон), межі охоронних та санітарно-захисних зон об'єктів енергетики зазначаються в містобудівній документації, документації із землеустрою та кадастрових планах.
Власники і користувачі земельних ділянок, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, що експлуатують об'єкти енергетики, повинні вживати заходів щодо охорони об'єктів енергетики та дотримання встановлених обмежень та обтяжень у використанні земель у межах спеціальних зон, передбачених документацією із землеустрою. Особи, на користь яких встановлені обмеження щодо використання земель у межах охоронних та інших зон об'єктів енергетики, повинні вимагати від власників і користувачів земельних ділянок дотримання таких обмежень та обтяжень.
Спори щодо порядку використання земель у межах охоронних та інших зон об'єктів енергетики вирішуються в судовому порядку відповідно до Закону. Основним нормативно-технічним документом, який регламентує вимоги до конструкції, розміщення та улаштування електроустановок є Правила улаштування електроустановок (далі – ПУЕ).
Розміри охоронних зон ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, трансформаторних та розподільних пунктів встановлено «Правилами охорони електричних мереж», а саме
- уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань:
2 метрів - до 1 кВ
10 метрів - до 20 кВ
15 метрів - 35 кВ
20 метрів - 110 кВ
25 метрів - 150, 220 кВ
30 метрів - 330, 400, 500, +(-)400 кВ
40 метрів - 750 кВ;
- уздовж переходів повітряних ліній електропередачі через водоймища (ріки, канали, озера та ін.) - у вигляді повітряного простору над поверхнею водоймища, обмеженого вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення для судноплавних водоймищ на відстань 100 метрів, для несудноплавних - на відстань, передбачену для встановлення охоронних зон уздовж повітряних ліній електропередачі, що проходять по суші;
- за периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв - на відстані 3 метрів від огорожі або споруди;
- уздовж підземних кабельних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра;
- уздовж підземних кабельних ліній електропередачі до 1 кВ, прокладених у містах під тротуарами, у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами від крайніх кабелів на відстань 0,6 метра у напрямку будинків і споруд та на відстань 1 метра у напрямку проїжджої частини вулиці.
Згідно з вимогами статті 18 Закону, земельні ділянки в межах спеціальних зон об`єктів енергетики не вилучаються (викупляються) у власників чи користувачів земельних ділянок, а використовуються з обмеженнями, визначеними пунктом 8 Правил. Відповідно до пункту 23 Правил контроль за виконанням Правил, здійснюється енергопідприємствами (власниками електричних мереж). Питання стосовно дотримання вимог нормативних документів з охорони електричних мереж знаходиться в компетенції ПАТ «Черкасиобленерго».
За інформацією Держенергонагляду