Про стан сходів озимих культур на Черкащині
Незвичний температурний режим і відсутність снігового покриву в першій половині зими побили всі існуючі рекорди аномальних явищ за всі часи метеорологічних спостережень. Втім нині загрози посівам озимих культур не спостерігається, інформують в Департаменті агропромислового розвитку ОДА.
Цьогоріч озимих зернових в області посіяно на 152 тис. га, що становить 76% від плану. Це на 53 тис. га менше 2018 року. Сходи отримали на 98% засіяних площ, з яких у доброму стані – 26% (38 тис. га), задовільному – 43% (64 тис. га) та слабкі та зріджені – 30% (45 тис. га). Загиблі посіви на площі 1,2 тис. га (1% від отриманих сходів).
У Департаменті відзначають, через те, що посівна компанія супроводжувалася тривалим дефіцитом опадів, посушливою осінню, це зумовило тривалу ґрунтову засуху в більшості районів області. Погодні умови осені для початкових етапів росту та розвитку озимих культур на більшості площ виявилися критичними, відбувалася затримка проростання зерна, сходи формувалися нерівномірні, плямисті, не утворювалися вузлові корені. Через дефіцит вологи у ґрунті, рослини відставали у розвитку порівняно із середніми багаторічними показниками на 2-3 тижні.
Не великі опади на початку зими дещо покращили стан посівів та сприяли поповненню волого запасів, але лише верхнього шару ґрунту, зауважив заступник директора Департаменту Іван Точений. Упродовж першої та другої декади січня загрозливих явищ для перезимівлі озимих культур по території області не спостерігалося.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур знижувалася до 2-5° морозу, що значно вище критичної температури вимерзання. Водночас площі озимих культур, які загинули чи будуть у зрідженому стані, навесні пересіють ярими та технічними культурами.
Фітосанітарний стан на сьогодні контрольований, але можливий стрімкий розвиток збудників різних захворювань. Тому весною, при догляді за рослинами, будуть додаткові витрати на застосування фунгіцидів. Крім того, суха і тепла осінь із зимою сприяють поширенню колоній мишовидних гризунів, з якими потрібно боротися вже зараз.
В цілому стан озимих культур буде відомим навесні, але вже зараз можна сказати, що продовольчої пшениці буде достатньо дня забезпечення хлібобулочними виробами населення. Цьому також сприятиме і минулорічний рекордний урожай зернових та зернобобових культур в обсязі 4,7 млн. тонн.