Стратегія агропромислового розвитку Уманського району
Розвиток території, добробут її жителів, можливість отримувати належні якісні соціальні, комунальні та адміністративні послуги напряму залежать від економічного рівня розвитку її території, платоспроможного бюджету, наявної інфраструктури.
У свою чергу, сегменти економіки регіону формуються наявним ресурсним потенціалом. Уманський район за напрямком спеціалізації є аграрним, адже із 140 тис. гектарів загальної площі району 81% або 115,2 тис. га – це землі сільськогосподарського призначення.
З 2015 року управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації здійснюється детальний моніторинг користувачів земельних ресурсів і основний акцент робиться на використання ріллі (на слайдах наведено структуру земельних ресурсів району та користувачів ріллі).
Плата за використання землі є одним із основних джерел по наповнюванню дохідної частини як районного бюджету, так і сільських, селищного бюджетів. Так частка сплати податку з доходів фізичних осіб із виплаченої заробітної плати працівникам агросектору району, орендної плати за використання земельних часток (паїв) складає 61,5 % у районному бюджеті за плановими показниками 2018 року. До зведених сільських бюджетів від використання земельних ресурсів у поточному році планується залучити 44,1 млн грн, що складає 51% загальних надходжень, а це орендна плата за землю, земельний податок, єдиний податок від сільськогосподарських товаровиробників.
Важливим питанням залишаються орендні відносини, адже 21,2 тисяч власників земельних паїв передали в оренду свої ділянки агроформуванням різної форми власності. Загальна сума орендної плати за орендовані паї за 2018 рік складе 229 млн грн.
Спеціалізацією району залишається зерновиробництво, в межах 9% загальнообласного збіжжя виробляється аграріями району.
Крім виробничих питань агросектор приймає активну участь у співпраці з вирішення соціальних питань сільських громад. Протягом 2016-2017 років фінансова та матеріальна підтримка галузей освіти, медицини, культури району, благоустрою сільських територій склала щорічно від 21 млн грн. У поточному році сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства, підприємці агросектору долучились до пріоритетного проекту придбання ангіографічного обладнання, дольова участь склала 2,5 млн грн або 37,8% від акумульованої суми Уманським районом.
Пріоритетні напрями розвитку агровиробництва:
- Ефективне використання земельних ресурсів. Облік. Джерело наповнення місцевих бюджетів.
- Забезпечення продовольчої безпеки. Виробництво зернових не менше 300 тис. тонн.
- Розвиток альтернативних галузей: вирощування плодово-ягідних культур.
- Розвиток переробки сільськогосподарської продукції.
- Виробництво біологічного палива із побічної сільськогосподарської продукції.