100-річчя архівної галузі в Україні

Дата: 25.12.2017 13:30
Кількість переглядів: 757

24 грудня – День працівників архівних установ

Фото без опису

Поворотним рубежем в історії архівної справи в Україні стала Українська революція 1917-1920 років та відновлення Української держави.
З одного боку, за умов першої світової війни, революційних подій, ліквідації старого адміністративно-політичного апарату та формування нових державних структур архіви зазнали численних втрат. З іншого боку, проголошення Української Народної Республіки (УНР), заходи Центральної Ради щодо збереження архівів, підвищення їхньої ролі і значення в незалежній державі знайшло конкретний вияв у створенні восени 1917 року Бібліотечно-архівного відділу при департаменті мистецтв Генерального секретарства справ освітніх Центральної Ради (з січня 1918 року – Народного міністерства освіти УНР) на чолі з відомим істориком О.С.Грушевським. Основними напрямами діяльності цього відділу в архівній галузі були: реєстрація архівів в Україні, складання описів відомих архівів, розширення діяльності існуючих архівних комісій і утворення нових, врятування приватних архівів та архівів установ, які були під загрозою знищення. Не залишалися поза увагою уряду УНР питання реєстрації українських документальних матеріалів в архівосховищах Росії і повернення їх в Україну. З ініціативи Секретаріату народної освіти восени 1917 року у Петрограді було створено комісію, яка почала реєстрацію «предметів та документів історичного минулого України в фондах петроградських архівів, музеїв і приватних колекціях».

Варто зазначити, що в період визвольних змагань в Україні і відновлення її державної незалежності значна увага урядів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії у складних умовах війн та революції зосереджувалася на врятуванні архівних матеріалів, реєстрації архівів в Україні та українських архівних документів за кордоном. Важливе значення мала спроба архівної реформи у 1918 році, яка полягала у проголошенні державної власності на архівні документи, централізації архівів, створенні Національного архіву Української держави та підготовці архівних кадрів. 

Сучасні архівісти продовжують зазначену роботу, а Державна архівна служба України цілком справедливо вважається спадкоємницею органів управління системою архівних установ, створеною в часи Української революції 1917-1921 років.

Історія створення та розвитку архівної галузі в Уманському районі розпочинається з 1963 року.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни в м.Умань  діяв міськрайонний архів, який з січня 1954 року отримав робочі кімнати  у новозведеному будинку пожежного депо по вул. Коломенській, 8. Через рік в них уже зберігалося понад 111 тисяч документів за 1944-1954 роки.

У зв'язку з ліквідацією в 1959 році Бабанського та Ладижинського районів різко зросло надходження районних документів до міськрайонного архіву. А тому, на початку 1963 року був створений Уманський державний районний архів, якому були передані документи всіх установ району на той час. Першим керівником Уманського районного державного архіву стала Резепова Анастасія Іванівна. Станом на 1 січня 1964 року в районному державному архіві зберігалось 360 архівних фондів (в т.ч. 142 фонди установ Тальнівського району), в яких нараховувалось 31330 справ. В 1965 році в зв’язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої Черкаської області та відновленням Тальнівського району відповідні фонди були передані в Тальнівський державний районний архів.

З 1970 року завідувачем районного державного архіву працював Гулий Станіслав Юхимович. Відповідно до рішення виконавчого комітету Уманської районної Ради депутатів трудящих від 20 травня 1976 року № 218 з метою надання допомоги районним, сільським установам і організаціям по впорядкуванню архівних документів була створена госпрозрахункова група упорядників архівних документів при райдержархіві у складі двох архівістів ІІ категорії. В різні часи архівістами в ній працювали:  Чаплоуцька Антоніна Лаврентіївна, Шатковська Людмила Лаврентіївна, Векліч Світлана Адольфівна та  Чиженко Галина Митрофанівна.

У 1983 році районний державний архів очолила Сирота Раїса Сергіївна, яка зробила значний внесок в розвиток архівної справи в районі. Протягом 80-х років було удосконалено всі описи на справи фондів, які зберігались в архіві, створено науково-довідковий апарат до них, проводилася поодинична каталогізація справ. Значна кількість справ була підготовлена і передана до державного архіву Черкаської області, проводилася експертиза архівних документів, частина яких поверталася організаціям або виділялася до знищення.

В 1990 році районний державний архів отримав нове приміщення в Будинку Рад (пл. Соборності, 1 (колишня Леніна). В архівосховищі площею     30 кв. м були розміщені нові металеві стелажі, на яких можна було розмістити 11500 справ. При архіві продовжувала функціонувати госпрозрахункова група.

У 1992 році, після утворення Уманської районної державної адміністрації, районний архів отримав назву архівний відділ райдержадміністрації, увійшов до складу відділів і управлінь райдержадміністрації та отримав подвійне підпорядкування: райдержадміністрації і Державному архіву Черкаської області. В період припинення і відновлення діяльності райдержадміністрації та виконавчого комітету Уманської районної Ради народних депутатів відділ відповідно змінював своє підпорядкування.

З листопада 1994 року на посаді завідуючої архівним відділом райдержадміністрації працювала Соболенко Світлана Григорівна. Завдяки її наполегливій праці теж було багато зроблено в галузі архівної справи району.  Це був період складної ситуації в країні, тотального безгрошів’я, змін форм власності підприємств, тому через неможливість установ сплачувати за послуги з упорядкування архівних документів було припинено діяльність госпрозрахункової групи упорядників при райдержархіві.  

В лютому 2002 року на посаду начальника архівного відділу райдержадміністрації призначена Короп Наталія Вікторівна, за часів діяльності якої була значно зміцнена матеріально-технічна база архіву, проведена заміна картонажних коробок, встановлено комп’ютерну та оргтехніку, підключено відділ до мережі Інтернет. Відділу було надано додаткове приміщення для зберігання документів трудових відносин та виборчої документації по вул. Залізняка, 2 а. Розпочато розбудову мережі трудових архівів в населених пунктах Уманського району. Досягнуто 100-відсоткового рівня упорядкування документів установ-джерел комплектування районного архіву.

З лютого 2011 року архівний відділ райдержадміністрації очолила Тицькун Тетяна Миколаївна.

Відповідно до розпорядження голови Уманської райдержадміністрації від 22 червня 2016 року № 174 «Про структуру райдержадміністрації» архівний відділ райдержадміністрації ліквідовано, натомість утворено архівний сектор райдержадміністрації в складі 2-х працівників: завідувача сектору та архіваріуса.

З 2 серпня 2016 року на посаді архіваріуса працює Бабкіна  Марія Авксентіївна.

Нині архівний сектор Уманської райдержадміністрації продовжує підтримувати кращі традиції розвитку архівної справи в Уманському районі, які були досягнуті завдяки наполегливій праці всіх керівників і працівників районного архіву. Сектор за підсумками роботи входить до числа кращих архівних установ Черкаської області.

Щороку 24 грудня відзначається День працівників архівних установ.

Це свято є проявом шани та поваги з боку держави до всіх, хто дбайливо зберігає сторінки тисячолітньої писемної історії українського народу.

Збираючи документи й зберігаючи їх для прийдешніх поколінь, архівісти виконують важливу і відповідальну місію, бо без архівів, без історичної пам'яті немає історії народу, а отже немає й самого народу. Документальні свідчення, що дійшли до нас із минулого, допомагають відчути дихання далеких епох, зрозуміти логіку подій, що відбувалися, перейнятися думками і сподіваннями своїх попередників, відкрити нові грані їхнього життя. Так само ми передаємо своїм нащадкам неоціненну спадщину - документи нашої епохи.

В переддень свята хочу висловити слова вдячності всім, хто причетний до розвитку архівної галузі в Уманському районі, побажати всім успіхів, натхнення та нових звершень у повсякденній праці, невичерпної енергії, міцного здоров’я, благополуччя і щастя в родинах.

Щиро вітаю вас із професійним святом - Днем працівників архівних установ!

 Завідувач архівного сектору 

райдержадміністрації           

Т.М. Тицькун                         

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь