Аналіз практики впровадження Закону України «Про державну службу»
На передодні відзначення Дня Незалежності України Національним агентством України з питань державної служби (далі – НАДС) проведено аналіз практики впровадження Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі – Закон), який вступив в дію 01 травня 2016 року.
Закон забезпечує європейську якість державного менеджменту, підвищує ефективність прийняття рішень органів влади в інтересах суспільства, а також надає нові можливості для професійної самореалізації державних службовців.
Показники, отримані в результаті моніторингу реалізації положень і норм законодавства про державну службу, підтверджують результативність процесів реформування державної служби, в той же час, акцентують увагу на питаннях, які потребують доопрацювання.
Для належного впровадження Закону прийнято 40 підзаконних актів, з них 23 постанови і 1 розпорядження Кабінету Міністрів України. Крім того, забезпечено прийняття 16 наказів НАДС.
З минулого року НАДС веде облік кількісного складу державних службовців. Сьогоднішні механізми і форма звітності дозволяють раз на квартал отримувати данні про кількісний склад державних службовців у розрізі центральних та місцевих державних органів в України. Це є першою складовою інформаційної системи управління людськими ресурсами (HRMIS), створення якої вже розпочато.
Станом на 31 березня 2017 року кількість посад державної служби в Україні становить – 233 648, з них: категорії «А» – 800, «Б» – 62 631, «В» – 170217.
Реально працюючих державних службовців 196392, по категоріях: «А» – 579, «Б» – 54 839, «В» – 140974; кількість вакансій – 34367.
Кількісний склад державних службовців за ІІ квартал 2017 року
по Черкаській області
(обласна та районні державні адміністрації, суди).*
Станом на 30 червня 2017 року в Черкаській області штатними розписами місцевих державних адміністрацій передбачено 2172 посад державної служби, з них: категорії «А» – 21, «Б» – 756, «В» – 1395, та 496 посад у місцевих судах.
У місцевих державних адміністраціях Черкаської області вакантними є 235 посад державної служби, з них: категорії «А» - 2, «Б» - 72, «В» - 161, та 40 посад державної служби в судах області.
Безумовним кроком вперед є запровадження відкритих конкурсів на всі посади державної служби. Власне, це нова філософія вступу на державну службу, оскільки оцінюються і вимірюються передусім особистісні компетенції кандидата на посаду.
Запроваджено єдиний портал вакансій державної служби, який функціонує у штатному режимі. По суті, для кожного громадянина України у будь-який час доступна інформація про те, у якому державному органі, у якій області, районі є наявні вакансії. Також на цьому веб-порталі систематично опубліковуються результати проведених конкурсів. Вся ця інформація є у вільному доступі.
За час дії Закону було проведено 161 конкурси на зайняття посад державної служби категорії «А».
Що стосується категорій «Б» і «В» з 01 травня 2016 року було проведено 26 375 конкурсів.
З початку 2017 року в Черкаській області оголошено 967 конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби категорій «Б» і «В».
Наступним кроком було створення інституту державного секретаря Кабінету Міністрів та державних секретарів міністерств. Цей крок є початком реформи державної служби, одним із головних аспектів якої є розподіл посад на політичні та адміністративні.
Запроваджено нову модель оплати праці. Нею передбачено, що частка посадового окладу становитиме 73%, а стимулюючі виплати – 27% від загального фонду, що свідчить про реальне збільшення заробітної плати державних службовців.
Закон також містить цікаву норму, яка до речі реалізована в Україні вперше. Це запровадження публічних звітів керівників органів влади. Такі звіти на початок цього року відбулися практично в усіх міністерствах, центральних органах виконавчої влади та місцевих державних адміністраціях.