НБУ введе в обіг банкноту номіналом у 1000 гривень
Національний банк вводить у обіг банкноту нового найвищого номіналу 1 000 гривень з 25 жовтня 2019 року. Банки у цей день зможуть вже видавати її клієнтам. Про це йдеться на сайті установи.
Вводячи в обіг нові номінали банкнот, центральні банки беруть до уваги економічні чинники, зокрема: розмір та динаміка середньої заробітної плати, кількість готівки у обігу, питома вага безготівкових розрахунків, рівень інфляції, необхідність посилення захисту банкнот. Приміром, банкнота номіналом 500 грн була введена в обіг в 2006 році. Тоді середньомісячна заробітна плата становила близько 1000 гривень і розмінювалася двома банкнотами найвищого номіналу.
Відтоді змінився обсяг економіки загалом: зросли доходи українців, середньомісячна заробітна плата в Україні за цей час зросла майже удев’ятеро. Зараз для отримання середньомісячної заробітної плати необхідно вже не менше 20 банкнот. Як наслідок, обсяг готівки у обігу зріс більш ніж уп’ятеро — до маже 380 млрд грн, тому, щоб обслуговувати зростаючий обсяг економіки, потрібні вищі номінали банкнот.
Розрахунок номінального ряду гривні був зроблений за Д-метричною моделлю (D-metric), згідно з якою банкнота вищого номіналу має приблизно дорівнювати розміру середньоденної заробітної плати за 2 дні. Враховуючи, що середня зарплата в Україні вже сягнула понад 10 тис. грн і продовжить зростати цього року, це значення поступово наближається до номіналу, який запроваджує НБУ.
Виготовлення банкнот розпочнеться відповідно до виробничого плану Банкнотно-монетного двору. Першочергово Національний банк планує виготовити та ввести в готівковий обіг близько 5 млн штук банкнот номіналом 1000 гривень.
На українських банкнотах зараз зображені постаті визначних державних діячів (Богдан Хмельницький, Володимир Грушевський, Володимир Великий), а також видатних письменників та митців (Григорій Сковорода, Леся Українка, Іван Франко, Тарас Шевченко). Серед низки пропозицій Національний банк отримав одну спільну кандидатуру — видатного українського науковця, засновника і першого президента Української академії наук Володимира Вернадського.
З-поміж інших постатей розглядалися історик Микола Костомаров, письменник Олександр Довженко, князь Данило Галицький, гетьмани Петро Конашевич-Сагайдачний та Павло Скоропадський.
Робота над оформленням банкноти тривала трохи більше одного року. Також за цей час була вироблена її система захисту, опрацьовані логістичні питання.