Тонкий лід ледь не забрав життя хлопця
На річці Синиця у селі Антонівка 15 січня сталася небезпечна подія. 16-річний хлопець, прогулюючись берегом річки, побачив м’яча, що лежав на поверхні замерзлої водойми, і не переконавшись у міцності криги, вирішив його дістати. Юнак встиг зробити лише кілька кроків, як крига не витримала і він опинився у холодній воді. Намагаючись врятуватися, хлопчина, почав звати на допомогу.
Почувши крики, без вагань, на допомогу кинувся житель села Оборончук Михайло Григорович. Проте під час спроби дотягнутися до ополонки з юнаком чоловік також опинився в крижаній воді. Все це побачили односельці, які змогли правильно оцінити обстановку, сповістити чергового 14 державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Черкаській області (101) та викликати швидку (103).
За допомогою драбин місцеві чоловіки Чегерин Василь Олександрович, Пікус Сергій Анатолійович, Жеребцов Владислав Анатолійович та Юхимчук Роман Григорович допомогли обом потерпілим вибратися спочатку на кригу, а згодом і дістатися берега. На своєму автомобілі Роман Григорович спустився небезпечною ділянкою берега, забрав змерзлих людей та доставив їх до сільського фельдшерського пункту, де першу медичну допомогу надавала фельдшер Саміляк Валентина Олександрівна. Прибувши за викликом, швидка забрала потерпілих до приймального відділення Уманської центральної районної лікарні.
Місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій райдержадміністрації висловлює усім рятівникам подяку за порятунок потерпілого.
НАГАДУЄМО ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ НА ВОДОЙМАХ ВЗИМКУ
Лід блакитного кольору – найміцніший, а білого – значно слабший. Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см. Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані. При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см. Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою льодового бура, довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета.
Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляйте у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупиніться і повертайтеся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.
Що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді
У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б’ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
У випадку, коли провалився під лід:
не піддавайся паніці, тримайся на плаву, уникаючи занурення з головою;
голосно клич на допомогу;
намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
вибравшись на лід, перекотися і відповзати в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома;
швидко позбався мокрого одягу, якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його;
щоб зігрітися, потрібно виконувати будь-які фізичні вправи, тіло розтерти сухою тканиною, потім сховатися в захищене від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
Врятувати життя людині почесно, але перш ніж кинутися на допомогу, необхідно:
Телефонувати до служби порятунку «101» ,покликати (якщо це можливо) на допомогу дорослих;
знайти предмет, що можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.
Якщо впевнений, що зможеш (чи готовий) йти на допомогу, то необхідно:
крикни, що ти йдеш на допомогу;
наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
підклади під себе лижі, дошку, фанеру;
обговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
не підповзаючи до самого краю ополонки, подай потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;
витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.
Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку.
Отже, будьте обережними, не ризикуй своїм та чужим життям!
Сектор з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Уманської РДА