Із почуттям гордості, із почуттям шани…
Ці травневі дні насичені і піднесеними, і сумними для українців датами, але такими, які водночас демонструють непростий шлях України до своєї незалежності. 18 травня – День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, 19 травня – День пам'яті жертв політичних репресій. Також 18 травня відзначається День Європи, а сьогодні – 16 травня – День вишиванки. Здається, у близькості цих днів – щось глибоко символічне: і споконвічні мрії українців про добре майбутнє, і їхні великі жертви заради цього, і демонстрація своєї етнічної ідентичності. Усе це вилилося урочистими зборами-флешмобом працівників державних установ Уманщини біля погруддя Тарасу Шевченку в селі Родниківка за участі першого заступника голови Уманської райдержадміністрації Сергія Жорницького.
Розгортанням державного прапора та хоровим виконанням гімну учасники заходу продемонстрували, що ми – господарі на своїй рідній землі. Учні Родниківської школи прочитали поезії видатного поборника вільної України Тараса Шевченка. Потому учасники заходу поклонилися Кобзарю та поклали квіти до його погруддя.
Така ж акцію працівники державних установ Уманщини цього дня, 16 травня, провели біля пам’яника Тарасу Шевченку в місті Умань.
Усіх переповнювали почуття гордості за те, що попри століття гноблення, репресій, русифікації Україна вирвалася з пазурів двоголового імперіалізму. На шляху вступу до Європейського Союзу Україна взяла на себе обов’язок впроваджувати та захищати європейські цінності, одні з яких – відсутність політичних репресій.
Наслідками сталінського комуністичного терору в Україні у 1937–1938 рр. стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів.
Тисячі борців за свободу, яких було вбито, депортовано, засуджено за політичними статтями та піддано іншим видам репресій, у вільній Україні отримали шанс на відновлення історичної справедливості, захист честі й гідності, своїх прав і свобод.
Сьогодні ми можемо вільно думати і висловлюватися, виїжджати за кордон, носити вишиванки, розмовляти і публікуватися українською мовою. Цінуймо демократію, шануймо свої державні символи, духовну та матеріальну культуру і водночас – не забуваймо час від часу оглядатися назад.
Відділ взаємодії з громадськістю
апарату Уманської райдержадміністрації