«Заробітна плата працівникам агросектору та плата за оренду землі на Уманщині мають бути достойними», - голова Уманської РДА Євгеній Данченко

Дата: 19.04.2018 16:09

18 квітня відбулося засідання міжвідомчої комісії райдержадміністрації з питань протидії корупції, детінізації виплати заробітної плати в районі.

Відкриваючи його, голова Уманської районної державної адміністрації Євгеній Данченко зазначив, що міжвідомча комісія проводиться з метою забезпечення державних гарантій у сфері праці, підвищення рівня соціальної захищеності найманих працівників та відповідальності роботодавців за використання їх праці, запобігання проявам «тіньової» зайнятості, сприяння координації дій органів виконавчої влади щодо забезпечення детінізації виплати заробітної плати, об’єднання зусиль правоохоронних та інших державних органів влади і громадськості у протидії корупції, організованої злочинності та тіньовій економіці, здійснення спільних, скоординованих заходів щодо усунення причин та умов, що сприяють цим проявам, запобігання їх поширенню.

Одним із основних завдань комісії є співпраця із представниками бізнесу щодо підвищення рівня заробітної плати найманим працівникам та своєчасної її виплати на рівні не менше законодавчо визначеної мінімальної заробітної плати, а також запобігання проявам «тіньової» зайнятості. Адже від сум нарахованої заробітної плати залежать надходження податку на доходи фізичних осіб, який є основним джерелом формування районного бюджету. Даний податок на 99,2% формує фінансовий ресурс районного бюджету з якого фінансуються бюджетні установи, першочергові районні програми та надається субвенція сільським бюджетам на фінансування дошкільних закладів та закладів культури.

Закон України від 07.12.2017 № 2246-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік», стаття 8 установлено з 1 січня 2018 року мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 3723 грн.

За даними Державної служби статистики України середньомісячна заробітна плата в сільському господарстві по району за 2017 рік склала 6411 грн (по області - 6885 грн).

На міжвідомчу комісію було запрошено керівників сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств, по яких за даними Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області існує ризик недоплати ПДФО із заробітної плати у 2018 році.

По яких критеріях вбачається втрата надходжень ПДФО? Для отримання оптимального урожаю з дотриманням агротехнічних норм фонд оплати праці на 1 га повинен бути на рівні не менше 1800 грн. Інакше обробити землю ефективно і якісно просто неможливо. За даними Уманської ОДПІ, за 2017 рік умовні втрати ПДФО від недосягнення мінімального розрахункового фонду оплати праці становлять по району 3255,5 тис. грн. Найбільші суми втрат рахується по таких підприємствах:

• ДП АФ «Байс-Агро» - 314,3 тис. грн
  • ТОВ АФ «Ліга» - 290,5 тис. грн
  • ТОВ «Степ - 2000» - 161,8 тис. грн
  • ТОВ «Згода» -156,1 тис. грн
  • ФГ «Зозуля» - 127,6 тис. грн
  • ФГ «Конкор» - 113,2 тис. грн
  • ФГ «Мрія» - 93,8 тис. грн.

«Заробітна плата працівникам аграрної сфери має бути достойною, щоб привабити спеціалістів, а лише кваліфікована праця може забезпечити позитивні результати вашого бізнесу», - звернувся очільник району Євгеній Данченко до присутніх представників сільгосппідприємств.

На збільшення надходжень ПДФО у 2017 році в значній мірі вплинуло підвищення ставки сплати за орендовані земельні паї до 7,76% в середньому по району. Питома вага надходжень ПДФО від орендної плати за земельні паї у 2017 році склала 24% від загального обсягу надходжень податку.

У 2017 році керівники таких сільськогосподарських підприємств уже сплатили орендну плату за земельні паї із розрахунку більше 8% від нормативно-грошової оцінки:

•  ТОВ «Агровіт» -11,43%;
  •  ДП «Умань-А гро» -11%;
  •  ПП «Дмитрупіки» - 10,48%;
  •  ТОВ «Агроплант» - 9,94%;
  •  ПРАТ «Райз-Максимко» - 9%;
  •  ТОВ «Аграрій СВПП» - 8,48%;
  •  ТОВ «Новий світ - Агро» - 8,46%;
  •  ЗАТ «Укрзерноімпекс» - 8,13%;
  •  ТОВ «АФ «Текуча» - 8,03%.

Саме ці підприємства є прикладом чесної праці та прозорої сплати податків, завдяки чому утримуються школи, дитячі садочки, медичні та соціальні заклади. При умові сплати орендної плати за земельні паї на рівні 8% від НГО всіма сільськогосподарськими підприємствами, додатково у 2017 році надійшло б ПДФО у сумі понад 2,5 млн грн.

Тож на засідання комісії було запрошено і тих керівників сільгосппідприємств, які у минулому році виплатили орендну плату у значно нижчих розмірах, ніж загалом по району. І умовні втрати ПДФО до районного бюджету склали майже 1,5 млн грн.

Загалом бюджет району може втратити понад 4 мільйона гривень через низьку заробітну плату та низьку орендну плату за землю наведених у таблиці нижче підприємств.

Перелік сільськогосподарських підприємств, по яких існує ризик недоплати ПДФО із заробітної плати у 2018 році

(за даними Уманської ОДПІ головного управління ДФС у Черкаській області)

Назва платника

Населений пункт

Втрати від недосягнення фонду оплати праці 1500 грн на 1 га (тис. грн)

Відсоток виплати орендної плати

Втрати від недосягнення середньої по району виплати орендної плати 7,76% (тис. грн)

ДП «Агрофірма «БАЙС-АГРО»

ПП «ТЕТЯНА-С»

69,8

10,7

Із цих підприємств з’явилися на засідання менше половини. Члени комісії вислухали їхнє бачення щодо підвищення розміру виплат за земельні паї та заробітних плат у 2018 році. В переважній більшості, представники бізнесу обіцяли, що все-таки докладуть зусиль для досягнення середньорайонних показників, які, по суті, є відображенням благополуччя нашого краю.

Відділ взаємодії з громадськістю

апарату Уманської райдержадміністрації