Вшанували визволителів
З нагоди Дня визволення України від нацистських загарбників, який щорічно відзначається 28 жовтня, голова Уманської райдержадміністрації Світлана Волошенюк спільно з першим заступником Сергієм Жорницьким та головою Дмитрушківської об’єднаної територіальної громади Тетяною Шевчук поклали квіти до обеліску Слави в селі Дмитрушки.
«76 років тому українці отримали довгожданне мирне небо над головою після тривалої кровопролитної війни. І сьогодні ми складаємо глибоку подяку воїнам, ветеранам Другої світової війни, завдяки яким це стало можливим. Пам’ять про тих, хто самовіддано рятував рідну землю і здобув перемогу над окупантами ціною власних життів, назавжди жива у наших серцях», - зазначила голова райдержадміністрації Світлана Волошенюк.
Також присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих воїнів-визволителів.
Історична довідка
Друга Світова війна розпочалася для України 1 вересня 1939 року із бомбардувань Львова силами Люфтваффе. 11 вересня частини вермахту увійшли до Галичини, але за таємними домовленостями між Гітлером та Сталіним німецькі війська за 2 тижні відступили на захід.
17 вересня 1939 року у війну на боці нацистського агресора вступив СРСР.
22 червня 1941 р. розпочалася війна між вчорашніми союзниками – ІІІ Рейхом та СРСР, в результаті чого до кінця року більша частина України була окупована німецькими військами.
У грудні 1941 – січні 1942 рр. радянські війська організували перший великий контрнаступ на території України, але були зайняті лише незначні ділянки в Криму та під Барвінковим. Спроба в навесні 1942 року розвинути попередній успіх призвела в Криму та під Харковом до двох катастрофічних поразок радянських сил та їхнього відступу аж до Волги. У результаті вся українська територія була зайнята німецькими військами.
У лютому 1943 року, розвиваючи наступ після перемоги під Сталінградом, радянські війська зайняли Харків та деякі інші українські міста, але вже в березні 1943 року залишили їх внаслідок німецького контрнаступу.
Лише восени 1943 року розпочалося остаточне вигнання нацистських окупантів з України.
28 жовтня 1944 року радянські війська вийшли на околиці міста Чоп на Закарпатті, але боротьба на цій ділянці розтягнулася аж до 25 листопада – лише тоді нацистські окупанти були вигнані з України остаточно.
У вигнанні окупантів брала участь вся Україна: регулярні радянські війська та червоні партизани (разом понад 3 млн солдат-українців), національне підпілля на чолі з Українською повстанською армією (близько 100 тис. вояків) та бійці на усіх інших фронтах світу, що наближали спільну перемогу над Гітлером.
За матеріалами Українського
інституту національної пам’яті