Щодо розвитку паводкової ситуації у весняний період 2021 року

Дата: 09.03.2021 12:18
Кількість переглядів: 488

Згідно з даними Черкаського обласного центру з гідрометеорології, достатня кількість опадів у грудні і січні (в середньому по області відповідно  39 мм – 80% норми та 55 мм – 140% норми) та відлиги обумовили загальне незначне підвищення водності більшості річок та суттєве збільшення запасу продуктивної вологи у ґрунті. З кінця січня до кінця другої декади лютого, відмічалося активне снігонакопичення.

Фото без опису

Під час весняного водопілля 2021 року можливі  такі негативні наслідки:

1. Проходження водопілля та руйнування льодового покриву може супроводжуватися виходом води на заплаву та утриманням води на ній, що є природнім процесом.

2. За попередніми оцінками у період весняного водопілля і льодоходу масового досягнення річковими водами небезпечних відміток не очікується, відбуватиметься затоплення понижених заплавних територій та об’єктів, розташованих на них.

3. Зважаючи на стан русел річок (зарегульованість чисельними ставками, заростання очеретом) передбачаються локальні підтоплення місцевим стоком на окремих понижених прируслових ділянках під час танення наявних снігозапасів, в тому числі й в результаті накопичення тало-дощових вод у пониженнях рельєфу, відсутності чи несправності систем водовідведення, дренажу тощо.

Власникам, орендарям водойм необхідно посилити контроль за рівнем води у річках та ставках, підготувати до роботи водоспуски, а в період проходження високих вод частково приспускати  рівні води у водоймах для безаварійного пропуску льодоходу та паводків, виставити біля водойм знаки про небезпеку виходу на лід. Перед проходженням паводку потрібно проводити обрубування криги біля водоскидів  для уникнення заторів із крижин.

Не слід виключати можливість підтоплень при таненні снігу в разі відсутності чи несправності систем водовідведення та дренажу; внаслідок неконтрольованих чи аварійних скидів води зі ставків, проривів місцевих дамб, підпору води від захаращення русел річок, особливо малих. У минулі роки реєструвались поодинокі випадки потрапляння стічних вод до господарських споруд (погребів), приватних садиб, тому господарям будівель необхідно здійснити огляд та очищення від сміття водопровідно-каналізаційних систем, обладнати водостоки.

З метою попередження епідемічних ускладнень серед населення України у результаті можливих паводків Міністерство охорони здоров’я України розробило Рекомендації щодо заходів, які необхідно здійснювати на потерпілих внаслідок повені територіях та Рекомендацій населенню, потерпілому внаслідок повені щодо заходів з профілактики інфекційних хвороб.

Утримання теплої погоди сприяє послабленню льодових процесів на водних об’єктах: утворенню промоїн, зменшенню товщини та міцності льоду, появи тріщин, ополонок, на льоду з’являється вода. Враховуючи, що уже тривалий період  температура повітря трималася на позначці вище 0°С, а також прогнозоване її підвищення до плюсових значень, виходити на лід небезпечно. Тож закликаємо батьків здійснювати належний контроль за дітьми та здійснити відповідні роз’яснення про ризики перебування на водоймах!

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХОДІВ, ЯКІ НЕОБХІДНО ЗДІЙСНЮВАТИ

НА ПОТЕРПІЛИХ ВНАСЛІДОК ПОВЕНІ ТЕРИТОРІЯХ

1.      Питне водопостачання населення повинно забезпечуватися тільки привізною та фасованою питною водою. Використання колодязної та водопровідної питної води повинно бути заборонено, навіть для господарських потреб, у зв’язку з інтенсивним хімічним та бактеріологічним її забрудненням.

2.      Налагодити постачання населенню продуктів харчування гарантованої якості. Зокрема, забезпечити хлібом, продуктами харчування у вигляді сухих пайків, а також організувати гаряче харчування з використанням пересувних (польових) кухонь, які гарантують якість та безпеку приготовленої їжі. Бажано створити систему громадського харчування на місцях.

3.      Організувати та здійснити заходи з дезінфекції та дератизації на потерпілих від повені територіях для профілактики інфекційних хвороб, розмноження та міграції мишовидних гризунів - переносників збудників природно-вогнищевих інфекційних хвороб.

4.      Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:

провести рекультивацію земель (очистити поверхню грунту від сторонніх предметів: гілля, будівельних конструкцій,сміття, тощо та перекопати городи присадибних ділянок на глибину 20-25 см;

індивідуальні вигрібні вбиральні (туалети), в разі переповнення водою, спорожнити за допомогою асенізаційних машин та продезінфікувати хлорним вапном, або іншими дезінфекційними засобами призначеними для цього;

колодязі звільнити від нанесеного бруду, спорожнити, почистити, та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорпатронів;

провести дератизацію в місцях можливого скупчення мишовидних гризунів;

трупи загиблих тварин і птиці зібрати та захоронити на скотомогильниках під контролем фахівців територіальних органів Держпродспоживслужби.

В подальшому організувати проведення дослідження ґрунту на наявність у ньому токсичних сполук (отрутохімікати, важкі метали, нітрати тощо), яєць та личинок геогельмінтів, збудників інфекційних хвороб і провести заходи з рекультивації територій.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ НАСЕЛЕННЮ, ПОТЕРПІЛОМУ ВНАСЛІДОК

ПОВЕНІ ЩОДО ЗАХОДІВ З ПРОФІЛАКТИКИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ

Шановні громадяни! Під час повені існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Прості правила гігієни допоможуть зменшити ризик підчепити збудник інфекції.

ВОДА

Перш за все, звертайтесь до органів місцевої влади з проханням забезпечити вас питною водою та продуктами харчування гарантованої якості.

За відсутності привізної питної води ні в якому разі не використовуйте для пиття воду з відкритих водойм та криниць тому, що внаслідок повені у ці джерела водопостачання могли потрапити із скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів, сміттєзвалищ хвороботворні мікроби - збудники туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів і т.д., яйця та личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб, балантидія кишкового.

Якщо постачання якісної привізної води для пиття неможливе, можна користуватися тільки добре прокип'яченою водою. Для господарських цілей також слід користуватися тільки добре прокип'яченою водою.

ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ

Споживати слід лише продукти гарантованої якості. Їжа повинна проходити обов'язкову термообробку (варіння, смаження, запікання, обробка парою). Овочі та фрукти ретельно мийте кип'яченою водою (бажано щіткою та господарським милом), потім обдавайте окропом.

У зв'язку з теплим періодом року збільшується ризик швидкого псування продуктів, а тому слід вживати тільки свіжоприготовлену їжу.

Перед їжею ретельно мийте руки з милом, руки також можна протирати зволоженими дезінфікуючими серветками.

КОМАХИ ТА ГРИЗУНИ

Комахи та гризуни можуть бути переносниками та носіями збудників інфекційних хвороб. Звертайтесь до органів місцевої влади з проханням про знищення комах та гризунів, а також проведення дезінфекції на підтоплених територіях.

ҐРУНТ

Використання землі для сільськогосподарських робіт рекомендується після проведення дослідження ґрунту за мікробіологічними показниками.

Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:

провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;

індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) в разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном, або іншим дезінфекційним засобом призначеним для цього;

колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів;

провести дератизацію в місцях можливого скупчення гризунів;

трупи загиблих тварин та птиці зібрати і здати на утилізацію спеціалізованим закладам.

ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

У разі підозри розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування тому, що перебіг багатьох інфекційних хвороб змінний і може бути незвичним.

Пам'ятайте, що зберегти здоров'я вам і вашим рідним допоможуть дуже прості правила гігієни

 

 

Сектор з цивільного захисту та оборонної роботи Уманської РДА 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь