У лісах Черкащини – надзвичайна пожежна небезпека
У лісах Черкащини встановилася надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека. За прогнозом Черкаського обласного центру з гідрометеорології, наразі в області спостерігається сонячна та суха погода з відсутністю ефективних дощів. За таких погодних умов показник пожежної небезпеки зростає.
Наразі у лісах держлісфонду трапилося 12 випадків низових лісових пожеж на загальній площі 5,24 гектара. На жаль, основною причиною виникнення лісових пожеж завжди був і залишається людський фактор – понад 90% займань з’являються через людську необережність чи недбалість, а також через невиконання розпоряджень про заборону відвідування лісів. Станом на сьогодні працівниками державної лісової охорони у ході рейдів затримано два порушники правил пожежної безпеки в лісах України та накладено на них штрафів на суму 3060 грн.
Водночас на Черкащині розпорядженням голови ОВА від 23.03.2022 заборонено відвідувати ліси. Це стосується і в’їзду до них транспортних засобів. Виняток – службовці, які забезпечують оборону держави, національну безпеку, охорону правопорядку та виконують лісогосподарські заходи. Це розпорядження діє на період воєнного стану задля безпеки громадян та збереження лісів від пожеж.
У держлісгоспах Черкащини під час пожежонебезпечного сезону постійно здійснюється комплекс попереджувальних протипожежних заходів. Функціонують камери відеонагляду, прокладено 1305 км нових мінералізованих смуг та проведено догляд за 4383 км існуючих мінсмуг.
Нагадуємо, що спалювати суху рослинність заборонено відповідно до чинного законодавства. Згідно зі статтею 77-1 КУпАП штраф за самовільний підпал трави для громадян – від 3060 грн до 6120 грн, для посадових осіб – від 15300 грн до 21420 грн. У межах об’єктів заповідного фонду: для громадян – від 6120 грн до 12240 грн, для посадових осіб – від 21420 грн до 30600 грн.
За порушення правил пожежної безпеки у лісах відповідно до статті 77 КУпАП громадяни мають сплатити від 1530 грн до 4590 грн, посадові особи – від 4590 грн до 15300 грн. Якщо ці дії призвели до знищення або пошкодження лісу штраф для громадян – від 4590 грн до 15300 грн, для посадових осіб – від 10710 до 30600 грн.
Крім того, 3 березня 2022 року Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу України, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану.
Зокрема, у статті 113 «Диверсія» йдеться про те, що вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров’ю, на зруйнування або пошкодження об’єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також вчинення з тією самою метою дій, спрямованих на радіоактивне забруднення, масове отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій, – карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
За інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства
Пресслужба ОДА